Dansk-kurdisk redaktør´s udtalelser møder stor kritik

Redaktør for dansk-kurdisk netavis Jiyan.dk, Deniz Serinci kritiseres af herboende kurdere i forbindelse med hans udtalelser omkring befrielsen af den kurdiske by Kobane. I et interview med Ekstrabladet af d. 27.1.15 har Serinci bl.a. sagt følgende, som kritikken særligt rettes mod;

“Hvis du spørger en kurdisk nationalist, vil han sige, at det var kurderne, der besejrede Islamisk Stat. Men det var det selvfølgelig ikke. Det skyldes USAs luftbombardementer. Uden USA var kurderne færdige, siger Deniz Serinci, der er i tæt kontakt med kilder i den krigshærgede by.”

Læs hele interviewet her

Serinci giver æren til USA for sejren mod IS i Kobane

“At Serinci i sin analyse om befrielsen af Kobane kalder kurdere for nationalister og ikke mindst beærer USA for sejren mod IS i Kobane, har genereret mange af vores medlemmer. De har henvendt sig til os og bedt os om at forholde os til problemstillingen. Derfor har vi valgt at sende en pressemeddelelse ud for at markere utilfredsheden blandt vores medlemmer og deres uenighed med Deniz Serinci’s analyser om Kobané.”, siger Bestyrelsesmedlem af Sammenslutning af Kurdiske Foreninger i Danmark, FEYKURD Feti Baran.

I pressemeddelelsen af d.29.1.2014 skriver FEYKURD blandt andet følgende;

“Med opfordring fra vores medlemmer, føler vi os forpligtet til at udsende denne pressemeddelelse, netop for at afklare nogle misforståelser, der kan opstå i en tid, diverse udtalelser til medierne og offentligheden nemt kan blive forvrænget og dermed resultere i en virkelighedsfjern forståelse for kurdernes nuværende situation.”

Læs hele pressemeddelelsen her

 

Kurdere er ikke nationalister

Ved at referere til Deniz Serinci´s ovennævnte udtalelse understeger FEYKURD, at udtalelsen har stødt deres medlemmer, som bliver betegnet som nationalister. Idet FEYKURD mener, at kurderne selv kæmper mod nationalisme. I pressemeddelelsen kommer dette til udtryk som følgende;

“Denne udtalelse har stødt vores medlemmer som nægter og beklager sig over at være blevet betegnet for ”nationalister”, på baggrund af at de har en anden opfattelse af Kobanê krigen end Deniz Serinci. Nationalisme er netop hvad kurderne i et helt menneskealder har bekæmpet og stadigvæk bekæmper. At bruge begrebet ”nationalistiske kurdere” er en hån imod den kurdiske minoritet i Danmark samt deres trofaste venner. Vi er Ikke nationalister men tværtimod bekæmper af ultra-nationalisme, til tider fascistiske regimer som Tyrkiet, Iran og Syrien.”

Endvidere tager FEYKURD afstand Serinci´s udtalelser, som i følge FEYKURD har til formål “at frarøve æren af Kobanê’s frihed fra kurderne, til ære for koalitions styrker.”

Jiyan.dk mener at det er en misforståelse
Som svar på FEYKURD’s ovennævnte kritik har netavisen Jiyan.dk påstået at der er tale om en misforståelse, idet avisens redaktør mener at der er tale om en misforståelse omkring hans brug af ordet ‘nationalisme’. Forklaringen lyder;

“Der er ikke ment noget negativt med ”nationalister”. Ifølge Gyldendals Den Store Danske er en nationalist, en ‘person, som kæmper for at gøre et område til en selvstændig nation’ “

Der er ikke tale om ignorering

Som svar på andet kritikpunkt omkring at give USA æren for sejren i Kobane, oplyser Jiyan.dk, at der tale om udeladelse af Deniz Serinci’s citater om kurdiske krigers bidrag. Dette kommer til udtryk på følgende;

“Man kan være enig eller uenig, men når journalisten ringer til DBS og beder om hans vurdering, kommer han med sin mening. Men ud af de 5 minutters interview på TV2, blev kun de 2 minutter, hvor han taler om USA’s bidrag, genudsendt. Både Ekstra-Bladets journalist og TV2 News’ genudsendelse har udeladt mange af de citater, hvor DBS nævner de kurdiske krigeres bidrag. ”

Jiyan.dk nedvurderer FEYKURD
På trods af Jiyan.dk’s ovennævnte forsvar mener bestyrelsesmedlem af FEYKURD, Feti Baran at avisen fortsætter med mudderkastning ved at nedvurdere FEYKURD, som ellers er den største og mest gennemslagskraftige kurdisk sammenslutningsorganisation.

På anden side finder Feti Baran det tankevækkende, at Deniz Serinci og hans avis løbende gør brug af billeder fra de demonstrationer, som FEYKURD løbende arrangerer. Baran udtaler;

“Han skal blot kigge på de billeder, han jævnligt deler ud på sin egen avis. Så kan han være sikker på at FEYKURD har tusindsvis medlemmer, der møder op til demonstrationer og andre aktiviteter løbende. Her spørgsmålet bliver, hvorfor han forholder sig til FEYKURD og dens aktiviteter, hvis han ikke mener, at sammenslutningsorganisationen ingen værdi har i hans øjne.”

Baran mener afslutningsvis, at avisen med sin kendte fjendtlige holdninger forsøger at tilintetgøre alt det arbejde, som tusindsvis af foreningens medlemmer udføre dagligt. Han udtaler;

“Vi kender Jiyan.dk’s dagsorden, som efterhånden ikke er særlig hemmeligt. Redaktøren for avisen har efterhånden i lang tid forsøgt at skabe sig en status ved at mudderkaste de kurdiske organisationer, der gør en forskel for det kurdiske folk. Vi har i hvert fald ikke mere tid til  ham og hans avis, idet vi har vigtigere opgaver foran os. Han skal i hvert fald ikke regne med, at vi hver gang vil forholde os til hans skæve synspunkter om kurdisk frihedskamp. For kurdisk frihedskamp har fået den anerkendelse, kurderne fortjener, hvorfor der ikke er brug for hans anerkendelse. Vi bor i et demokratisk land, hvor alle har ret til at ytre sig uden at nedvurdere og håne andres synspunkter

Læs hele Jiyan.dk’s svar på kritikken her